Elias nerlich wikipedia

  • 28
elias nerlich wikipedia
elias nerlich wikipedia

Elias nerlich wikipedia | Den tyska sociala medier-stjärnan Elias Nerlich blev berömmelse med sitt självbetitlade Instagram-konto. Med mer än en miljon fans är Elias Nerlich en toppinfluencer i Tyskland. Elias Nerlichs Instagram-handtag är @eliasn97. I skådespelarvärlden, Elias Nerlich, en tysk,

inträffade på dagen för födelseåret. Ta reda på mer om hans liv här, inklusive hans födelsedag, hans relationer och de senaste nyheterna och skvallret. Biografi Elias Nerlichs exakta födelsedag är fortfarande osäker. Året han föddes är en välbevarad hemlighet. I Tyskland betraktas han som en stor gestalt inom sociala medier. Förutom Instagram,

Icke desto mindre har han också en betydande följare på sociala medieplattformar som YoutUbe, Twitter, Twitch och andra. Några välrenommerade tyska märken är också i hans ägo.Men hans bakgrund, inklusive hans föräldrar och skolgång, är fortfarande mestadels okänd.Karriär Twitch-streamern Eliasn97 kommer från USA. Sedan mars i år,

har bidragit till Hertha BSC:s insatser för att skapa innehåll och är en eSportsexpert. Trots att de flesta av hans videor är på tyska får Eliasn97 nu runt 5 miljoner visningar per månad. YouTube-användaren Eliasn97 laddar ofta upp innehåll relaterat till FIFA-spelen. Antalet prenumeranter på Eliasn97:s kanal på YouTube är för närvarande nära 550k.

abonnenter, och hans snabba stigning förväntas fortsätta inom en snar framtid. I juli nästa år, 2020, hade han en publik på cirka 220 000 personer. Medan Eliasn97s Twitch-karriär började i slutet av 2018, bildades majoriteten av hans nuvarande fanbas under andra kvartalet 2020. Från och med den sista veckan i augusti,

Antalet personer som stöttade utsmyckningens finansieringskampanj ökade från 100 000 till 486 000. För närvarande står “Simply Chatting” för den stora huvuddelen av Eliasn97s strömmar. Han är en självutnämnd fotbollsälskare som ofta går på matcher och stöttar Hertha BSC, men han tycker också om en mängd andra spel. Tid: februari 2021

Bland Eliasn97s största cheerleaders var hans 14 573 samtidiga Twitch-tittare. Med tanke på hans lilla yrkeshistoria, tros det att han har mindre än $200 000 i tillgångar. Eliasn97 har blivit en stor hit på Twitch på kort tid. Adjektiv som “relation” och “flickvän” och “affärer” kommer att tänka på. Den sanna naturen

än i dag är Eliasn97s flickväns identitet ett mysterium. Allmänheten har hållits i mörker om hans personliga liv och hans nära och kära. Hans fans undrar förmodligen vad som händer i hans privatliv, men han vill helst inte dela med sig av den informationen.Att ha ett högt värde Trots att Eliasn97 har ett stort antal följare online,

Hans affär med Hertha BSC ryktas ge honom en betydande summa pengar, samt exponering genom ett antal internetmedier.Hans verkliga rikedom är för närvarande okänd. Totala tillgångar uppskattas till ungefär $150 000 för Eliasn97 på olika webbplatser. Vår forskning tyder dock på att kändisen i fråga

skulle ha en nettoförmögenhet på över $200 000, med rekommendationer som står för huvuddelen av hans förmögenhet. Det beräknas att liasn97 tjänar cirka 700 000 USD varje år i intäkter. Hans eSports-intäkter är inkluderade, liksom intäkterna från de flera onlinemedieplattformar där han är aktiv. Helt klart Eliasn97:s

elias nerlich wikipedia

2021 beräknas bli ett avgörande år ekonomiskt. Den tyska webbvideoproducenten, livesändaren, entreprenören och före detta e-atleten EliasN97 (född 10 december 1997 i Berlin, civilnamn Elias Nerlich) är känd online som EliasN97. När han bara var 23 år gammal blev den unge mannen känd tack vare videodelningswebbplatsen YouTube.

växande efterföljare genom att konsekvent ladda upp och strömma video, framför allt för videospelet FIFA. Nerlich, utöver sina Internet-strävanden, anses allmänt vara medgrundare (tillsammans med sin kompis Sidney Friede och Stepan Timoshin) och “ansikte” av modeföretaget Elevate Clothing, som lanserades i september 2020.

VD och främsta kreativa kraft. Dessutom blev han delägare, VD, medlem och innehållsskapare för eSportsgruppen Fokus Clan i september 2021. Efter att hans föräldrar skilde sig när han var ung, flyttade Elias Nerlich till Kairo med sin mamma och sin tyske far.

inom området Mariendorf. När han var fyra år gammal flyttade hans familj till Tempelhof-Kreuzberg efter att deras hem förstörts av brand. Nerlich flyttade hem med sin far och bror efter att hans föräldrar skildes när han var 14 år gammal, och han har stannat där sedan dess. Berlinfödingen fick sin utbildning vid Wilma-Rudolph-Oberschule.

Från och med sjuan är Zehlendorf hem för våra elever. Han gick ut gymnasiet och tog ett tekniskt diplom. I sju år har internetkändisen träffat sin flickvän Melina, som är i samma ålder som honom. Efter det dök hon först upp offentligt med aliaset “EliderEierkopf” i till sin pojkväns sändningar live chattrum, och sedan till Instagram, där hon nu h som över 95 000 följare (per 19 september 2021). I september 2017, precis innan släppet av FIFA 18, krossade Nerlich sin fibula i ett träningsspel för sitt fotbollslag.

att sluta delta i idrott under en längre tid. Han hade alltid vetat att han hade mycket potential inom sport, så nu när han hade lite ledig tid bestämde han sig för att lägga all sin uppmärksamhet på det. I januari 2018 gav den då 20-åriga stjärngamlingen honom en plats i en av de mest prestigefyllda turneringarna, FUT Champions Cup i Barcelona.

Hans talanger uppmärksammades av Bundesligas Hertha BSC. Han ville en dag spela för sitt favoritlag i den virtuella Bundesliga, så han gick med i klubbens nybildade e-sportavdelning. Gruppen fick honom till slut att prioritera sin YouTube-kanal i ett försök att utöka sin publik. På

Den 7 september 2018 har Nerlich fått sina första prenumeranter efter att ha lagt upp sin debutvideo på sin kanal. Till en början lade han bara upp videor på YouTube; men när hans YouTube-kanal började få en ansenlig publik började han streama några av sina videor live på Twitch, till stor del som svar på förfrågningar från hans nära vänkrets.

från sin publik förutom Sidney Friede och Niklas Sommer. Som denna dag, “Eligella”, som han är kärleksfullt känd av sina tittare, är en av få tyskar som har ett partnerskap med Twitch och inte YouTube. 23-åringen publicerar sammanfattningar och höjdpunkter från sina liveframträdanden på sin 2Channel.

strömmar. Den 17 augusti 2021, vad då?! premiär, en podcast med Nerlich och Constantin Gust, en anställd hos streamingleverantören DAZN. För närvarande har 5 avsnitt av paret lagts upp (från och med 19 september 2021). När augusti äntligen gick mot sitt slut

I början av 2021 chockade “Eligella” sina supportrar och hela e-sportgemenskapen genom att tillkännage sin avgång från Hertha BSC och sedan, bara två veckor senare, meddelade han i en video att han skulle gå med i det största e-sportlaget i Tyskland, Fokus-klanen.

Berlinfödingen kommer att övervakaverkställande direktör och verksamhetschef. Nerlich har fått över 2 500 000 följare på alla sina kanaler, vilket gör honom till en av Tysklands mest populära streamers.

elias nerlich wikipedia

Elias nerlich wikipedia | Den tyska sociala medier-stjärnan Elias Nerlich blev berömmelse med sitt självbetitlade Instagram-konto. Med mer än en miljon fans är Elias Nerlich en toppinfluencer i Tyskland. Elias Nerlichs Instagram-handtag är @eliasn97. I skådespelarvärlden, Elias Nerlich, en tysk, inträffade på dagen för födelseåret. Ta reda på mer om hans liv här, inklusive hans…

Elias nerlich wikipedia | Den tyska sociala medier-stjärnan Elias Nerlich blev berömmelse med sitt självbetitlade Instagram-konto. Med mer än en miljon fans är Elias Nerlich en toppinfluencer i Tyskland. Elias Nerlichs Instagram-handtag är @eliasn97. I skådespelarvärlden, Elias Nerlich, en tysk, inträffade på dagen för födelseåret. Ta reda på mer om hans liv här, inklusive hans…

Leave a Reply

Your email address will not be published.